SN74F543NSRE4
Mfr.Part #
SN74F543NSRE4
Package / Case
24-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 24SO
Product Category :
Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Part Number :
74F543
Control Type :
INDEPENDENT CONTROL
Logic Function :
Inverting, Transceiver
Series :
74F
Terminal Form :
Gull wing
Number of Ports :
2
Number of Terminations :
24
Pin Count :
24
Package / Case :
24-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Height Seated (Max) :
2mm
Width :
5.3mm
Number of Elements :
1
Terminal Position :
Dual
Logic Type :
Transceiver, Non-Inverting
Current - Output High, Low :
3mA 24mA; 15mA 64mA
Number of Functions :
1
Polarity :
Non-Inverting
Pbfree Code :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Packing Method :
Tape and Reel
Mounting Type :
Surface Mount
Translation :
n/a
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Supply Voltage :
5V
Count Direction :
Bidirectional
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Family :
F/FAST
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Number of Bits per Element :
8
Output Type :
3-STATE
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Propagation Delay :
7.5 ns
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Power Supplies :
5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max I(ol) :
0.064 A
Datasheets
SN74F543NSRE4
Introducing Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN74F543NSRE4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:74F543, Number of Terminations:24, Package / Case:24-SOIC (0.209, 5.30mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Number of Pins:24, SN74F543NSRE4 pinout, SN74F543NSRE4 datasheet PDF, SN74F543NSRE4 amp .Beyond Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN74F543NSRE4 ,we also offer SN74LVC244APWR, SN74AUP1G07DCKR, SN74LVC2G125DCUR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Texas Instruments SN74F543NSRE4
Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN74F543NSRE4 Overview
SN74F543NSRE4 Features
  • High-performance non-inverting transceiver
  • 5.5V voltage compatibility for robust operation