SN74F20NSR
Mfr.Part #
SN74F20NSR
Package / Case
14-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14SOP
Product Category :
Gates and Inverters
Turn On Delay Time :
6 ns
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Max Propagation Delay @ V, Max CL :
6ns @ 5V, 50pF
Height :
2mm
Schmitt Trigger :
No
Family :
F/FAST
Number of Gates :
2
Quiescent Current :
3.4mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Base Part Number :
74F20
Lead Free :
Lead Free
Supply Voltage :
5V
Load Capacitance :
50pF
Package / Case :
14-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Number of Terminations :
14
Weight :
208.312296mg
Output Current :
20mA
Power Supplies :
5V
Series :
74F
Factory Lead Time :
6 Weeks
Logic Level - High :
2V
Number of Output Lines :
Dual
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Temperature :
0°C~70°C
Width :
5.3mm
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Packing Method :
TR
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Pin Count :
14
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Length :
10.3mm
Logic Function :
NAND
Logic Level - Low :
0.8V
Number of Inputs :
4
Propagation Delay :
6 ns
Logic Type :
NAND Gate
Current - Output High, Low :
1mA 20mA
Number of Functions :
2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Thickness :
1.95mm