SN74F161ADBRE4
Mfr.Part #
SN74F161ADBRE4
Package / Case
16-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC COUNTER 4BIT BIN SYNC 16-SSOP
Product Category :
Counters, Dividers
Base Part Number :
74F161
Frequency :
120MHz
Number of Pins :
16
Timing :
SYNCHRONOUS
Package / Case :
16-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Length :
6.2mm
Reset :
ASYNCHRONOUS
Pin Count :
16
Power Supplies :
5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
0°C~70°C
Number of Bits per Element :
4
fmax-Min :
90 MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Logic Function :
Counter
Supply Voltage :
5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Qualification Status :
Not Qualified
Clock Edge Trigger Type :
POSITIVE EDGE
Terminal Pitch :
0.65mm
Height Seated (Max) :
2mm
Max I(ol) :
0.02 A
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
ROHS3 Compliant
Power Supply Current-Max (ICC) :
55mA
Series :
74F
Operating Supply Voltage :
5.5V
Trigger Type :
POSITIVE EDGE
Logic Type :
BINARY COUNTER
Width :
5.3mm
Count Rate :
100MHz
Direction :
UP
Number of Elements :
1
Packing Method :
Tape and Reel
Mount :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Additional Feature :
TCO OUTPUT
Datasheets
SN74F161ADBRE4
Introducing Counters, Dividers Texas Instruments SN74F161ADBRE4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:74F161, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:16, Package / Case:16-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Operating Temperature:0°C~70°C, Number of Terminations:16, SN74F161ADBRE4 pinout, SN74F161ADBRE4 datasheet PDF, SN74F161ADBRE4 amp .Beyond Counters, Dividers Texas Instruments SN74F161ADBRE4 ,we also offer 74HC393D,653, 74HC393D,652, HEF4060BT,653, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.