SN74F125NSR
Mfr.Part #
SN74F125NSR
Package / Case
14-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC BUFFER NON-INVERT 5.5V 14SOP
Stock
29
In Stock :
29
Product Category :
Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Packing Method :
TR
Number of Bits per Element :
1
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Current - Output High, Low :
15mA 64mA
Logic Type :
Buffer, Non-Inverting
Terminal Position :
Dual
Prop. Delay@Nom-Sup :
8 ns
Thickness :
1.95mm
Length :
10.3mm
Height :
2mm
Pin Count :
14
Output Type :
3-STATE
Load Capacitance :
50pF
Width :
5.3mm
Number of Output Lines :
3
Logic Function :
Buffer, Inverting
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Mount :
Surface Mount
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Supply Voltage :
5V
Number of Pins :
14
Series :
74F
Number of Input Lines :
4
Base Part Number :
74F125
Lead Free :
Lead Free
Qualification Status :
Not Qualified
Count Direction :
Unidirectional
Translation :
n/a
Number of Ports :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarity :
Non-Inverting
Package / Case :
14-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Propagation Delay :
7.5 ns
Number of Functions :
4
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Power Supplies :
5V
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Control Type :
ENABLE LOW
Datasheets
SN74F125NSR
Introducing Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN74F125NSR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Number of Pins:14, Base Part Number:74F125, Package / Case:14-SOIC (0.209, 5.30mm Width), Number of Terminations:14, SN74F125NSR pinout, SN74F125NSR datasheet PDF, SN74F125NSR amp .Beyond Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN74F125NSR ,we also offer SN74LVC244APWR, SN74AUP1G07DCKR, SN74LVC2G125DCUR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Texas Instruments SN74F125NSR
Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN74F125NSR Overview
Introducing the SN74F125NSR from Texas Instruments, a leading name in integrated circuits. This IC buffer non-invert with a robust voltage tolerance of 5.5V comes in a convenient 14SOP package. Designed for reliability and performance, it stands as a testament to Texas Instruments' commitment to quality.
SN74F125NSR Features
  • Highly reliable buffer non-invert functionality
  • Wide voltage tolerance of 5.5V