SN74BCT760MDWREP
Mfr.Part #
SN74BCT760MDWREP
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC BUF NON-INVERT 5.5V 20SOIC
Product Category :
Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Base Part Number :
74BCT760
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Supplies :
5V
Length :
12.8mm
Turn On Delay Time :
18.7 ns
Terminal Form :
Gull wing
Count Direction :
Unidirectional
Number of Bits per Element :
4
Power Supply Current-Max (ICC) :
76mA
Number of Terminations :
20
Supply Voltage :
5V
Number of Input Lines :
8
Output Type :
Open Collector
Number of Ports :
2
Mount :
Surface Mount
Control Type :
ENABLE LOW
Logic Function :
Buffer, Inverting
Mounting Type :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Number of Pins :
20
Series :
74BCT
Family :
BCT/FBT
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Supply Voltage :
5V
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Supply Voltage-Max (Vsup) :
7V
Logic Type :
Buffer, Non-Inverting
Width :
7.5mm
Propagation Delay :
9.5 ns
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature :
-55°C~125°C TA
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Max I(ol) :
0.076 A
Current - Output High, Low :
- 48mA
Number of Functions :
2
Packing Method :
TR
JESD-609 Code :
e4
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Elements :
Prop. Delay@Nom-Sup :
11.1 ns
Polarity :
Non-Inverting
Quiescent Current :
48mA
Pin Count :
Height :
2.65mm
Translation :
n/a
Lead Free :
Lead Free
Thickness :
2.35mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Load Capacitance :
50pF
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Position :
Dual
Datasheets
SN74BCT760MDWREP
Introducing Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN74BCT760MDWREP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:74BCT760, Package / Case:20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Terminations:20, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:20, Operating Temperature:-55°C~125°C TA, SN74BCT760MDWREP pinout, SN74BCT760MDWREP datasheet PDF, SN74BCT760MDWREP amp .Beyond Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN74BCT760MDWREP ,we also offer SN74LVC244APWR, SN74AUP1G07DCKR, SN74LVC2G125DCUR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Texas Instruments SN74BCT760MDWREP
Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN74BCT760MDWREP Overview
SN74BCT760MDWREP Features
The SN74BCT760MDWREP boasts features designed for high performance and reliability, including advanced CMOS technology for lower power dissipation, robust ESD protection, and a wide operating temperature range of -40°C to 85°C. Its compatibility with 5.5V signal levels makes it versatile for various digital interfaces, enhancing its usability across multiple platforms.