SN74AHC1G125DCK3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SN74AHC1G125DCK3
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet
Download
Description
IC BUFFER NON-INVERT 5.5V SC70-5
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Family :
AHC/VHC/H/U/V
Max I(ol) :
0.008 A
Output Type :
3-STATE
Output Polarity :
TRUE
Base Part Number :
74AHC1G125
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Current - Output High, Low :
8mA 8mA
Length :
2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
900μm
Logic Type :
Buffer, Non-Inverting
Voltage - Supply :
2V~5.5V
Surface Mount :
yes
Supply Voltage :
3.3V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Form :
Gull wing
Logic Function :
Buffer
Number of Functions :
1
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Width :
1.25mm
Number of Terminations :
5
Terminal Position :
Dual
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Number of Ports :
2
Number of Elements :
1
Package / Case :
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Terminal Finish :
Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
74AHC
Height :
1.1mm