SN74AC240NS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SN74AC240NS
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
20-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
INVERTER DUAL 4-INPUT 20SO
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Specialized ICs
Load Capacitance :
50pF
Mount :
Surface Mount
Thickness :
1.95mm
Polarity :
Inverting
Number of Pins :
20
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Number of Bits per Element :
4
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Prop. Delay@Nom-Sup :
9 ns
Current - Output High, Low :
24mA 24mA
Supply Voltage :
3.3V
Number of Elements :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Logic Type :
Buffer, Inverting
Output Type :
3-STATE
Qualification Status :
Not Qualified
Pin Count :
20
Turn On Delay Time :
11.5 ns
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Count Direction :
Unidirectional
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Height :
2mm
Packing Method :
TR
Base Part Number :
74AC240
Control Type :
ENABLE LOW
Number of Functions :
2
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Width :
5.3mm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Series :
74AC
Number of Terminations :
Length :
12.6mm
Propagation Delay :
6.5 ns
JESD-609 Code :
e4
Number of Input Lines :
8
Lead Free :
Lead Free
Logic Function :
Buffer, Inverter
Terminal Form :
Gull wing
Voltage - Supply :
2V~6V
Number of Ports :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Supplies :
3.3/5V
Package / Case :
20-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Quiescent Current :
4μA
ECCN Code :
EAR99
Family :
AC
Terminal Position :
Dual
Datasheets
SN74AC240NS
Introducing Specialized ICs Texas Instruments SN74AC240NS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:20, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:74AC240, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Terminations:20, Package / Case:20-SOIC (0.209, 5.30mm Width), SN74AC240NS pinout, SN74AC240NS datasheet PDF, SN74AC240NS amp .Beyond Specialized ICs Texas Instruments SN74AC240NS ,we also offer AD8232ACPZ-R7, TDA21470AUMA1, DS2413P+, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.