SN65LBC180RSAT
Mfr.Part #
SN65LBC180RSAT
Package / Case
16-VQFN Exposed Pad
Description
IC TRANSCEIVER FULL 1/1 16QFN
Product Category :
Drivers, Receivers, Transceivers
Terminal Pitch :
0.65mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Nominal Supply Current :
4mA
Pin Count :
16
Height :
1mm
Output Characteristics :
3-STATE
JESD-609 Code :
e4
Package / Case :
16-VQFN Exposed Pad
Receiver Number of Bits :
1
Number of Drivers/Receivers :
1/1
Number of Terminations :
16
Mount :
Surface Mount
Base Part Number :
65LBC180
Number of Pins :
Number of Circuits :
32
Driver Number of Bits :
1
Protocol :
RS422, RS485
Interface Standard :
EIA-485; ISO 8482
Number of Transceivers :
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Output Polarity :
TRUE
Receive Delay-Max :
33 ns
Output Low Current-Max :
0.008A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
Width :
4mm
Number of Functions :
Input Characteristics :
DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER
Thickness :
900μm
Operating Supply Voltage :
5V
Lead Free :
Lead Free
Duplex :
Full
Terminal Position :
QUAD
Supply Voltage :
5V
ECCN Code :
EAR99
Supply Voltage1-Nom :
5V
Differential Output :
yes
Receiver Hysteresis :
45mV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Weight :
40.001177mg
Logic Function :
Receiver
Length :
4mm
Type :
Transceiver
Power Supplies :
5V