SN65HVS885PWPR
Mfr.Part #
SN65HVS885PWPR
Package / Case
28-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description
IC SERIALIZER 1MBPS 28HTSSOP
Product Category :
Serializers, Deserializers
Supply Voltage :
5V
Length :
9.7mm
Operating Supply Voltage :
34V
Number of Pins :
28
Package / Case :
Base Part Number :
65HVS885
Weight :
118.501007mg
Width :
4.4mm
Number of Inputs :
8
Input Type :
Parallel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Power Dissipation :
1.1W
Contact Plating :
Gold
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Number of Elements :
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e4
Data Rate :
1Mbps
Output Type :
Serial
Terminal Pitch :
0.65mm
Height :
1.2mm
Function :
Serializer
Mount :
Thickness :
1mm
Number of Terminations :
28
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Interface :
SPI
Datasheets
SN65HVS885PWPR
Introducing Serializers, Deserializers Texas Instruments SN65HVS885PWPR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:28, Package / Case:28-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width), Base Part Number:65HVS885, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:28, SN65HVS885PWPR pinout, SN65HVS885PWPR datasheet PDF, SN65HVS885PWPR amp .Beyond Serializers, Deserializers Texas Instruments SN65HVS885PWPR ,we also offer MAX9276AGTN/V+, DS92LV18TVV/NOPB, MAX9277GTM/V+, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.