SN65HVD78DGK
Mfr.Part #
SN65HVD78DGK
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description
IC TRANSCEIVER HALF 1/1 8VSSOP
Product Category :
Drivers, Receivers, Transceivers
Max Power Dissipation :
260mW
Operating Supply Voltage :
3.3V
Terminal Form :
Gull wing
Protocol :
RS422, RS485
Factory Lead Time :
6 Weeks
JESD-609 Code :
e4
Number of Pins :
8
Number of Transceivers :
1
Nominal Supply Current :
950µA
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Length :
3mm
Output Voltage :
2V
Simplex/Duplex :
Half Duplex
Input Characteristics :
DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Receiver Number of Bits :
1
Supply Voltage1-Nom :
3.3V
Number of Drivers/Receivers :
1/1
Receiver Hysteresis :
80mV
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tube
Package / Case :
Output Current :
60mA
ECCN Code :
EAR99
Propagation Delay :
35 ns
Width :
3mm
Base Part Number :
65HVD78
Supply Voltage :
3.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Type :
Transceiver
Terminal Pitch :
0.65mm
Number of Functions :
Duplex :
Half
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage - Supply :
3V~3.6V
Differential Output :
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Height :
1.07mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Qualification Status :
Not Qualified
Data Rate :
50Mbps
Driver Number of Bits :
Thickness :
970μm
Datasheets
SN65HVD78DGK
Introducing Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN65HVD78DGK from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:8, Number of Terminations:8, Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Base Part Number:65HVD78, Type:Transceiver, Operating Temperature:-40°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, SN65HVD78DGK pinout, SN65HVD78DGK datasheet PDF, SN65HVD78DGK amp .Beyond Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN65HVD78DGK ,we also offer SP3232EBCN-L/TR, MAX202IDR, THVD1400DR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Texas Instruments SN65HVD78DGK
Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN65HVD78DGK Overview
SN65HVD78DGK Features
  • Supports up to 3.3 Mbps data rate, enabling high-speed communication.
  • Operates from a single 3.3V or 5V power supply, providing flexibility in power management.
  • Integrated ESD protection up to 16 kV, ensuring durability against environmental stress.