SN65HVD72DGK
Mfr.Part #
SN65HVD72DGK
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description
IC TRANSCEIVER HALF 1/1 8VSSOP
Product Category :
Drivers, Receivers, Transceivers
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Simplex/Duplex :
Half Duplex
Voltage - Supply :
3V~3.6V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
ROHS3 Compliant
Input Characteristics :
DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER
Length :
3mm
Supply Voltage :
3.3V
Number of Transceivers :
yes
Driver Number of Bits :
1
Width :
3mm
Terminal Pitch :
0.65mm
Package / Case :
Radiation Hardening :
No
Supply Current-Max :
0.95mA
Thickness :
970μm
Number of Drivers/Receivers :
1/1
Operating Supply Current :
950µA
Operating Supply Voltage :
3.3V
Data Rate :
250kbps
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
Transceiver
Height :
1.07mm
Supply Voltage1-Nom :
3.3V
Number of Functions :
Differential Output :
8
Pbfree Code :
EAR99
Receiver Number of Bits :
Duplex :
Half
Receiver Hysteresis :
80mV