SN65HVD251DRG4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SN65HVD251DRG4
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC TRANSCEIVER HALF 1/1 8SOIC
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Drivers, Receivers, Transceivers
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Terminal Position :
Dual
Receiver Hysteresis :
100mV
Supply Voltage :
5V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Functions :
1
Data Rate :
1Mbps
Number of Terminations :
8
Thickness :
1.58mm
Terminal Form :
Gull wing
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Power Supplies :
5V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Protocol :
CANbus
Series :
Automotive, AEC-Q100
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Plating :
Gold
Pin Count :
8
Length :
4.9mm
Radiation Hardening :
No
Nominal Supply Current :
65mA
Width :
3.91mm
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Number of Transceivers :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Height :
1.75mm
Type :
Transceiver
Duplex :
Half
Weight :
72.603129mg
Number of Drivers/Receivers :
1/1
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Max Supply Current :
65mA