SN65EL11DGK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SN65EL11DGK
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC CLK BUFFER 1:2 3.5GHZ 8VSSOP
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Clock Buffers, Drivers
Power Dissipation :
527mW
Output :
ECL, PECL
Propagation Delay :
300 ps
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Length :
3mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.7V
Height :
1.07mm
Number of Functions :
1
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Differential - Input:Output :
Yes/Yes
Factory Lead Time :
6 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e4
Surface Mount :
yes
Width :
3mm
Number of Terminations :
8
Terminal Pitch :
0.65mm
Terminal Form :
Gull wing
Type :
Fanout Buffer (Distribution)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Frequency (Max) :
3.5GHz
Power Supplies :
+-5V
Pin Count :
8
Base Part Number :
65EL11
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness :
970μm
Supply Voltage :
5V
Pbfree Code :
yes
Voltage - Supply :
4.2V~5.7V
Ratio - Input:Output :
1:2
Max Power Dissipation :
527mW
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Pins :
Weight :
18.99418mg
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Logic Function :
Translator
Number of Outputs :
4
Turn On Delay Time :
300 ps
Number of Circuits :
1
Power Supply Current-Max (ICC) :
26mA
Packaging :
Tube
Package / Case :
Prop. Delay@Nom-Sup :
0.3 ns
Terminal Position :
Dual
Lead Free :
Lead Free
Input :
ECL, PECL
Datasheets
SN65EL11DGK
Introducing Clock Buffers, Drivers Texas Instruments SN65EL11DGK from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Output:ECL, PECL, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:8, Type:Fanout Buffer (Distribution), Base Part Number:65EL11, Number of Pins:8, Operating Temperature:-40°C~85°C, Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), SN65EL11DGK pinout, SN65EL11DGK datasheet PDF, SN65EL11DGK amp .Beyond Clock Buffers, Drivers Texas Instruments SN65EL11DGK ,we also offer PI6C49S1510AZDIEX, SY58605UMG-TR, CDCV304PW, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Texas Instruments SN65EL11DGK
Clock Buffers, Drivers Texas Instruments SN65EL11DGK Overview
The Clock Buffers, Drivers Texas Instruments SN65EL11DGK is a high-performance clock buffer designed to meet the demanding needs of high-speed communication systems. This IC, featuring a 1:2 fanout buffer, operates up to 3.5 GHz, making it ideal for applications requiring high frequency and low skew. Its compact 8-VSSOP package ensures minimal footprint on system boards, thus enhancing the design flexibility and efficiency in complex circuits. The robust design of the SN65EL11DGK ensures reliable performance and signal integrity, even in the most challenging environments.
SN65EL11DGK Features
  • High-frequency operation up to 3.5 GHz for optimal signal integrity.