SMZJ3801A-E3/5B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMZJ3801A-E3/5B
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AA, SMB
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 33V 1.5W DO214AA
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Test Current :
11.4mA
Power Dissipation :
1.5W
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 25.1V
Zener Current :
38mA
Max Power Dissipation :
1.5W
Number of Pins :
2
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
33V
Tolerance :
±10%
Supplier Device Package :
DO-214AA (SMBJ)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage Tolerance :
10%
Power - Max :
1.5W
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Published :
Mount :
Surface Mount
Element Configuration :
Single
Base Part Number :
SMZJ3801
Impedance-Max :
33Ohms
Zener Voltage :
33V
Impedance :
33Ohm
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
SMZJ3801A-E3/5B
Vishay SMZJ3801A-E3/5B
33Ohms ±10% 33V 5μA @ 25.1V -55°C~150°C 1.5W DO-214AA, SMB
SMZJ3801A-E3/5B Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 5μA @ 25.1V is required.There is a maximum reverse leakage current that reaches 5μA.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 33V.Wdiodeh a zener current of 38mA, diode is highly flexible in terms of design.
SMZJ3801A-E3/5B Features
reverse leakage current of 5μA @ 25.1V
5μA @ 25.1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 5μA
the zener current of 38mA