SMZG3802B-E3/52
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMZG3802B-E3/52
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-215AA, SMB Gull Wing
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 36V 1.5W DO215AA
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
Package / Case :
DO-215AA, SMB Gull Wing
Factory Lead Time :
10 Weeks
Supplier Device Package :
DO-215AA (SMBG)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 27.4V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Impedance-Max :
38Ohms
Mounting Type :
Surface Mount
Power - Max :
1.5W
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
36V
Datasheets
SMZG3802B-E3/52
38Ohms ±5% 5μA @ 27.4V -55°C~150°C TJ DO-215AA, SMB Gull Wing
SMZG3802B-E3/52 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 5μA @ 27.4V.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 36V volts.
SMZG3802B-E3/52 Features
reverse leakage current of 5μA @ 27.4V
5μA @ 27.4V is the maximum voltage (Tol)