SMW75R1JT
Mfr.Part #
SMW75R1JT
Package / Case
Nonstandard
Description
SMW 7W 5R1 5% TAPED
Chip Resistor - Surface Mount
TE Connectivity
Product Type :
Wirewound Resistors
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Features :
Product Length :
Failure Rate :
Length :
24.5 mm
Qualification :
Temperature Coefficient :
± 200ppm/°C
Width :
9.5 mm
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Voltage Rating :
750V
Packaging :
Cut Tape
Mounting Style :
PCB Mount
Resistance Tolerance :
± 5%
Height - Seated (Max) :
0.390 (9.90mm)
Product Category :
Wirewound Resistors - SMD
Number of Terminations :
2
Maximum Operating Temperature :
+ 200 C
Resistance :
5.1Ohm
Product :
Wirewound Resistors
Power Rating :
7W
Ratings :
Resistor Type :
High Power
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Package / Case :
Nonstandard
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Series :
SMW
Tolerance :
5 %
RoHS :
Details
Product Width :
Height :
9.6 mm
Product Status :
Active
Power (Watts) :
7W
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.906 L x 0.374 W (23.00mm x 9.50mm)
Technology :
Wirewound
Subcategory :
Resistors
Datasheets
SMW75R1JT
TE Connectivity AMP Connectors SMW75R1JT
High Power SMW Series, Wirewound, 5.1ohm, 7W, 5 %, -55°C ~ 200°C