SMW74R3JT
Mfr.Part #
SMW74R3JT
Package / Case
Nonstandard
Description
SMW 7W 4R3 5% TAPED
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
7W
Failure Rate :
Packaging :
Cut Tape
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Package / Case :
Nonstandard
Height :
9.6 mm
Tolerance :
5 %
Qualification :
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Width :
9.5 mm
Resistance :
4.3Ohm
Voltage Rating :
750V
Resistor Type :
High Power
Power Rating :
7W
Series :
SMW
TE Connectivity
Subcategory :
Resistors
Features :
Product Type :
Wirewound Resistors
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
± 200ppm/°C
Product Width :
Product Status :
Active
Technology :
Wirewound
Resistance Tolerance :
± 5%
Product Length :
Product :
Wirewound Resistors
Length :
24.5 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Product Category :
Wirewound Resistors - SMD
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Composition :
Wirewound
Maximum Operating Temperature :
+ 200 C
Height - Seated (Max) :
0.390 (9.90mm)
Ratings :
RoHS :
Details
Size / Dimension :
0.906 L x 0.374 W (23.00mm x 9.50mm)
Datasheets
SMW74R3JT
TE Connectivity AMP Connectors SMW74R3JT
High Power SMW Series, Wirewound, 4.3ohm, 7W, 5 %, -55°C ~ 200°C