SMW53R6JT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMW53R6JT
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
5329 (13573 Metric), J-Lead
Datasheet
Download
Description
RES SMD 3.6 OHM 5% 5W 5329
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Number of Terminations :
2
Length :
13.5 mm
Package / Case :
5329 (13573 Metric), J-Lead
Voltage Rating :
500 V
Power Rating :
5.0000 W
Height - Seated (Max) :
0.280 (7.10mm)
Package Type :
SMD
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
TE Connectivity
Product Length (mm) :
17(mm)
Product Depth (mm) :
7.3(mm)
Tolerance :
±5%
Military Standard :
Not Required
Construction :
RECTANGULAR
Product Length :
17 mm
Packaging :
Tape and Reel
Type :
Wirewound
Size / Dimension :
0.531 L x 0.287 W (13.50mm x 7.30mm)
Subcategory :
Resistors
RoHS :
Details
Anti-Sulfurated :
No
Series :
SMW
Current Sensing :
No
Product Category :
Wirewound Resistors - SMD
Height :
6.8 mm
Temperature Coefficient :
200.0000 ppm/°C
Tolerance (+ or -) :
5%
Technology :
Wirewound
Base Product Number :
SMW5
Number of Terminals :
2
Product Type :
Wirewound Resistors
Power Rating(s) :
5(W)
Anti-Surge :
Resistance :
3.6 Ohm
Power (Watts) :
5W
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Width :
7.3 mm
Resistor Type :
Power
Product Width :
7.3 mm
Resistance Tolerance :
Mounting Style :
PCB Mount
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Failure Rate :
Not Required
Case Style :
Molded
Temperature Range @ Derated Power :
20 to 200
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Features :
Composition :
Termination Style :
J-Lead
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SMD
Product Height (mm) :
6.8(mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Datasheets
SMW53R6JT
TE Connectivity AMP Connectors SMW53R6JT
Power SMW Series, Wirewound, 3.6 Ohm, 5W, ±5%, -55°C ~ 200°C