SMW52R4JT
Mfr.Part #
SMW52R4JT
Package / Case
5329 (13573 Metric), J-Lead 5329 (13573M)
Description
RES SMD 2.4 OHM 5% 5W 5329
Stock
859
In Stock :
859
Chip Resistor - Surface Mount
Ingress Protection :
Environment Resistant
Height - Seated (Max) :
0.280 (7.10mm)
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0µin (2.54µm)
Tolerance :
±5%
Mounting Feature :
Package :
Bulk
Shell Size - Insert :
9-35
Product Status :
Active
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Threaded
Power Rating :
5W
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Height :
6.8 mm
Orientation :
C
Shielding :
Shielded
Technology :
Wire Wound
Current Rating (Amps) :
Failure Rate :
Features :
Coupling Nut, Self Locking
Width :
7.3 mm
Size / Dimension :
0.531 L x 0.287 W (13.50mm x 7.30mm)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Voltage Rating :
Power (Watts) :
5W
Resistance :
2.4Ω
Resistance Tolerance :
± 5%
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Product Width :
7.3mm
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size, MIL :
A
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Composition :
Wirewound
Color :
Olive Drab
Product Length :
13.5mm
Length :
13.5 mm
Qualification :
Backshell Material, Plating :
Number of Terminations :
2
Maximum Operating Temperature :
+200°C
Base Product Number :
D38999/26WA
Number of Positions :
6
Resistor Type :
High Power
Package / Case :
5329 (13573 Metric), J-Lead
Contact Finish - Mating :
Gold
Material Flammability Rating :
Termination :
Crimp
Insert Material :
Product Type :
Wirewound Resistors
Supplier Device Package :
SMD
Connector Type :
Plug, Male Pins
Primary Material :
Metal
Subcategory :
Resistors
Contact Material :
COPPER ALLOY
5329 (13573M)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening :
Mounting Style :
PCB Mount
Datasheets
SMW52R4JT
TE Connectivity AMP Connectors SMW52R4JT
High Power -, Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, Wirewound, 2.4Ω, 5W, ±5%, -65°C ~ 175°C