SMW5240RJT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMW5240RJT
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
5329 (13573 Metric), J-Lead
Datasheet
Download
Description
RES SMD 240 OHM 5% 5W 5329
Stock
168
In Stock :
168
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Construction :
RECTANGULAR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
SMW, CGS
Depth :
7.3mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
20 Weeks
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.280 7.10mm
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Composition :
Wirewound
Height :
6.8mm
Packing Method :
TR
ELV :
Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Number of Terminations :
2
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated DC :
500V
Termination :
Solder
Resistance :
240Ohm
Max Power Dissipation :
5W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Voltage - Rated :
500V
Size / Dimension :
0.531Lx0.287W 13.50mmx7.30mm
Power Rating :
5W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
5329 (13573 Metric), J-Lead
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
2007
Number of Resistors :
1
Case Code (Imperial) :
5329
Operating Temperature :
-80°C~280°C
Tolerance :
±5%
Datasheets
SMW5240RJT
TE Connectivity AMP Connectors SMW5240RJT
FIXED RESISTOR SMW, CGS Series, Wirewound, 240Ohm, ±5%, -80°C~280°C