SMW31R2JT
Mfr.Part #
SMW31R2JT
Package / Case
4122 (10555 Metric), J-Lead
Description
RES SMD 1.2 OHM 5% 3W 4122
Stock
400
In Stock :
400
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Packing Method :
TR
Mount :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
3W
Package / Case :
4122 (10555 Metric), J-Lead
ELV :
Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Operating Temperature :
-80°C~280°C
Radiation Hardening :
No
Military Standard :
Not
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Termination :
J-Lead, Solder
Tolerance :
±5%
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.413Lx0.217W 10.50mmx5.50mm
Published :
2005
Height :
5mm
Depth :
5.5mm
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Voltage - Rated :
500V
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
SMW, CGS
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
500V
Height Seated (Max) :
0.209 5.30mm
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
1.2Ohm
Case Code (Imperial) :
4122
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
20 Weeks
Number of Resistors :
1
Power Rating :
3W
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
SMW31R2JT
TE Connectivity AMP Connectors SMW31R2JT
FIXED RESISTOR SMW, CGS Series, Wirewound, 1.2Ohm, ±5%, -80°C~280°C