SMW215RJT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMW215RJT
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
2616 (6740 Metric), J-Lead
Datasheet
Download
Description
RES SMD 15 OHM 5% 2W 2616
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package / Case :
2616 (6740 Metric), J-Lead
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Height :
3.55mm
REACH SVHC :
No SVHC
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±5%
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Depth :
4mm
Composition :
Wirewound
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
300V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated AC :
300V
Termination :
J-Lead, Solder
Operating Temperature :
-80°C~280°C
Size / Dimension :
0.264Lx0.157W 6.70mmx4.00mm
Resistance :
15Ohm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Military Standard :
Not
Series :
SMW, CGS
Max Power Dissipation :
2W
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Factory Lead Time :
20 Weeks
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Resistors :
1
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
2W
Insulation Resistance :
10GOhm
Packing Method :
TR
ELV :
Compliant
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Height Seated (Max) :
0.152 3.85mm
Published :
Datasheets
SMW215RJT
TE Connectivity AMP Connectors SMW215RJT
FIXED RESISTOR SMW, CGS Series, Wirewound, 15Ohm, ±5%, -80°C~280°C