SMT-R018-1.0
Mfr.Part #
SMT-R018-1.0
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
RESISTOR - ISA-PLAN SHUNT, 0.018
Height - Seated (Max) :
0.039 (1.00mm)
Failure Rate :
Ratings :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Series :
SMT
Size / Dimension :
0.280 L x 0.165 W (7.10mm x 4.20mm)
Resistance :
18 mOhms
Power (Watts) :
7W
Supplier Device Package :
Package / Case :
Nonstandard
Operating Temperature :
-65°C ~ 170°C
Tolerance :
±1%
Features :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Datasheets
SMT-R018-1.0
SMT Series, -, 18 mOhms, 7W, ±1%, -65°C ~ 170°C