SMS3925-040LF
Mfr.Part #
SMS3925-040LF
Manufacturer
Skyworks Solutions, Inc.
Package / Case
SOD-882
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 250MW SOD882
Manufacturer :
Skyworks Solutions, Inc.
Product Category :
Diodes - RF
Type of Schottky Barrier :
MEDIUM BARRIER
Package / Case :
SOD-882
HTS Code :
Diode Capacitance-Max :
0.42pF
Voltage - Peak Reverse (Max) :
40V
Pin Count :
2
Factory Lead Time :
16 Weeks
Diode Type :
Schottky - Single
Frequency Band :
X B
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Cut Tape (CT)
Max Current Rating :
50mA
Power Dissipation-Max :
250mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Capacitance @ Vr, F :
0.6pF @ 0V 1MHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
150°C TJ
Qualification Status :
Not Qualified
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
SMS3925-040LF
Skyworks Solutions, Inc. SMS3925-040LF
Schottky - Single 0.6pF @ 0V 1MHz 150°C TJ NOT SPECIFIED Cut Tape (CT) SOD-882
SMS3925-040LF Overview
A maximum reverse voltage of 40V is specified in the applicable device specifications.
SMS3925-040LF Features
SMS3925-040LF Applications
There are a lot of Skyworks Solutions Inc.
SMS3925-040LF applications of RF diodes.
  • Compensators
  • Radar systems for industrial use
  • Ultra high-speed switching
  • Clamping circuits
  • Diode ring mixer
  • RF detector
  • RF voltage doubler
  • Wearables
  • Smart metering
  • Set top boxes
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP SILICON 10PF 20% SMD
    CAP SILICON 68PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 10PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 5.6PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 2.6PF 20% 100V SMD