SMS-R220-0.5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMS-R220-0.5
Manufacturer
Isabellenhütte
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RESISTOR - ISA-PLAN SHUNT, 0.22,
Manufacturer :
Isabellenhütte
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.250 L x 0.120 W (6.35mm x 3.05mm)
Operating Temperature :
-65°C ~ 170°C
Failure Rate :
Composition :
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Height - Seated (Max) :
0.039 (1.00mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Features :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Resistance :
220 mOhms
Series :
SMS
Supplier Device Package :
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Ratings :
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
5W