SMS-106-01-L-D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMS-106-01-L-D
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN RCPT 12POS 0.05 GOLD PCB
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Number of Positions Loaded :
All
Number Of PCB Rows :
2
Additional Feature :
TIGER BUY
Series :
SMS
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Push-Pull
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Withdrawl Force-Min :
1.668 N
Number of Conductors :
ONE
Reference Standard :
UL, CSA
Contact Type :
Forked
Insulation Color :
Black
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Mounting Type :
Through Hole
Length - Termination :
0.1 inch
Termination :
Solder
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
IEC Conformance :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
Phosphor Bronze
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Contact Resistance :
10MOhm
Number of Rows :
2
Contact Shape :
Square
Filter Feature :
MIL Conformance :
DIN Conformance :
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Gender :
FEMALE
Insulation Height :
0.335 8.51mm
Contact Finish - Post :
Tin
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Mixed Contacts :
JESD-609 Code :
e3
Number of Positions :
12
Plating Thickness :
10μin
Factory Lead Time :
3 Weeks
Connector Type :
Receptacle
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Style :
Board to Board
Body Depth :
0.335 inch
Contact Length - Post :
0.100 2.54mm
Current Rating (Amps) :
5A per Contact
Mount :
Through Hole
Body Length or Diameter :
0.3 inch
Reliability :
COMMERCIAL
Datasheets
SMS-106-01-L-D
Samtec, Inc. SMS-106-01-L-D
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Bulk Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 12 Positions Forked