SMP7.5A-M3/84A
Mfr.Part #
SMP7.5A-M3/84A
Package / Case
DO-220AA
Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC DO220AA
Product Category :
JESD-609 Code :
e3
Max Reverse Leakage Current :
50μA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
DO-220AA
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
7.5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Terminal Form :
Flat
Case Connection :
CATHODE
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
31A
Reverse Breakdown Voltage :
8.33V
Peak Pulse Power :
400W
Terminal Position :
Dual
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Polarity :
Unidirectional
Power Line Protection :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Elements :
1
Mount :
Zener
Direction :
Unidirectional
Number of Terminations :
2
Pin Count :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Leakage Current :
50μA
Series :
TransZorb®
Number of Pins :
Element Configuration :
Single
Applications :
GENERAL PURPOSE
Reverse Standoff Voltage :
7.5V
Peak Pulse Current :
31A
Test Current :
1mA
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Breakdown Voltage :
8.77V
Number of Unidirectional Channels :
1
Clamping Voltage :
12.9V