SMP26A-M3/85A
Mfr.Part #
SMP26A-M3/85A
Package / Case
DO-220AA
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO220AA
Product Category :
Diode Element Material :
SILICON
Package / Case :
DO-220AA
Type :
Zener
Case Connection :
CATHODE
ECCN Code :
EAR99
Unidirectional Channels :
1
Leakage Current :
1μA
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Number of Terminations :
2
Clamping Voltage :
42.1V
Test Current :
1mA
Power Line Protection :
No
Breakdown Voltage :
28.9V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Direction :
Unidirectional
Element Configuration :
Single
Peak Pulse Current :
9.5A
Max Surge Current :
9.5A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Terminal Position :
Dual
Tape and Reel (TR)
Reverse Breakdown Voltage :
28.9V
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Form :
Flat
Pin Count :
2
Number of Elements :
1
Number of Unidirectional Channels :
Peak Pulse Power :
400W
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Number of Pins :
Published :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
42.1V
Mount :
Surface Mount
Reverse Standoff Voltage :
26V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
TransZorb®, eSMP®
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mounting Type :
Surface Mount
Working Voltage :
26V