SMP2600SCMC
Mfr.Part #
SMP2600SCMC
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
THYRISTOR 260V 400A DO214AA
Manufacturer :
STMicroelectronics
Surface Mount
Number of Elements :
1
RMS Current (Irms) :
5μA
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Telecom IC Type :
SURGE PROTECTION CIRCUIT
Max Operating Temperature :
150°C
Capacitance :
40pF
Voltage - On State :
3V
Min Operating Temperature :
-40°C
Series :
SMP-0SCMC, TRISIL™
Number of Terminations :
2
Min Breakdown Voltage :
260V
Number of Pins :
2
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
ECCN Code :
EAR99
Hold Current :
150mA
Peak Pulse Current :
400A
Length :
4.6mm
Number of Functions :
1
Base Part Number :
SMP2600
Terminal Position :
Dual
Height :
2.45mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Weight :
179.991122mg
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Mount :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
100A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Width :
3.95mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Element Configuration :
Single
Terminal Form :
C BEND
Reverse Standoff Voltage :
220V
Voltage - Breakover :
300V