SMP24-M3/85A
Mfr.Part #
SMP24-M3/85A
Package / Case
DO-220AA
Description
TVS DIODE 24VWM 43VC DO220AA
Surface Mount
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
43V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
9.3A
Factory Lead Time :
34 Weeks
Voltage - Breakdown (Min) :
26.7V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
24V
Package / Case :
DO-220AA
Number of Unidirectional Channels :
Tape and Reel (TR)
Unidirectional Channels :
1
Mount :
Surface Mount
Composition :
Zener
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Power Line Protection :
No
Clamping Voltage :
43V
Type :
Zener
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Pulse Current :
9.3A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reverse Standoff Voltage :
24V
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
TransZorb®, eSMP®
Supplier Device Package :
DO-220AA (SMP)
Peak Pulse Power :
400W
Power - Peak Pulse :
400W