SMP2300SCMC
Mfr.Part #
SMP2300SCMC
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
THYRISTOR 230V 400A DO214AA
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Length :
4.6mm
Height :
2.45mm
Mounting Type :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Breakover :
260V
Peak Pulse Current :
400A
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Terminal Form :
C BEND
Max Operating Temperature :
150°C
Min Breakdown Voltage :
230V
Number of Functions :
1
Capacitance :
45pF
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
100A
Element Configuration :
Single
Direction :
Bidirectional
Hold Current :
150mA
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Elements :
1
Weight :
179.991122mg
Terminal Position :
Dual
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Reverse Standoff Voltage :
190V
Base Part Number :
SMP2300
Voltage - On State :
3V
RMS Current (Irms) :
5μA
Telecom IC Type :
SURGE PROTECTION CIRCUIT
Width :
3.95mm