SMP22A-M3/85A
Mfr.Part #
SMP22A-M3/85A
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-220AA
Description
TVS DIODE 22VWM 35.5VC DO220AA
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Terminal Position :
Dual
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Elements :
1
Applications :
GENERAL PURPOSE
Element Configuration :
Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Published :
Working Voltage :
22V
Number of Pins :
2
Peak Pulse Power :
400W
Unidirectional Channels :
1
Case Connection :
CATHODE
Mounting Type :
Surface Mount
Clamping Voltage :
35.5V
Peak Pulse Current :
11.3A
Breakdown Voltage :
24.4V
Reverse Standoff Voltage :
22V
Series :
TransZorb®, eSMP®
Number of Terminations :
2
Pin Count :
Direction :
Unidirectional
Max Surge Current :
11.3A
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
35.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Diode Element Material :
SILICON
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
Flat
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
DO-220AA
Power Line Protection :
No
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Factory Lead Time :
10 Weeks
Type :
Zener
Test Current :
1mA