SMP20A-M3/85A
Mfr.Part #
SMP20A-M3/85A
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-220AA
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO220AA
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Operating Supply Voltage :
20V
Breakdown Voltage :
22.2V
Peak Pulse Power :
400W
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
TransZorb®, eSMP®
Max Surge Current :
12.3A
Package / Case :
DO-220AA
Case Connection :
CATHODE
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Leakage Current :
1μA
ECCN Code :
EAR99
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Number of Pins :
2
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
32.4V
Reverse Breakdown Voltage :
22.2V
Pin Count :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Elements :
1
Mount :
Surface Mount
Direction :
Unidirectional
Terminal Form :
Flat
Diode Element Material :
SILICON
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Test Current :
1mA
Type :
Zener
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
Dual
Element Configuration :
Single
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Published :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Peak Pulse Current :
12.3A
Clamping Voltage :
32.4V
Power Line Protection :
No
Reverse Standoff Voltage :
20V