SMP20-M3/84A
Mfr.Part #
SMP20-M3/84A
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-220AA
Description
TVS DIODE 20VWM 35.8VC DO220AA
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Base Part Number :
SMP*
Published :
Reverse Standoff Voltage :
20V
Power - Peak Pulse :
400W
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
11.2A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Breakdown (Min) :
22.2V
Number of Pins :
2
Unidirectional Channels :
1
Package / Case :
DO-220AA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Clamping Voltage :
35.8V
Type :
Zener
Peak Pulse Current :
11.2A
Max Power Dissipation :
400W
Supplier Device Package :
DO-220AA (SMP)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power Line Protection :
No
Polarity :
Unidirectional
Breakdown Voltage :
22.2V
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
20V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
35.8V