SMP16A-M3/85A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMP16A-M3/85A
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-220AA
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO220AA
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Breakdown Voltage :
17.8V
Peak Pulse Power :
400W
Published :
Type :
Zener
Number of Pins :
2
Package / Case :
DO-220AA
Working Voltage :
16V
Test Current :
1mA
Pin Count :
2
JESD-609 Code :
e3
Power Line Protection :
No
Max Surge Current :
15.4A
Number of Terminations :
Mount :
Surface Mount
Number of Elements :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
TransZorb®, eSMP®
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Element Configuration :
Single
Terminal Form :
Flat
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
26V
Terminal Position :
Dual
Unidirectional Channels :
1
Peak Pulse Current :
15.4A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Diode Element Material :
SILICON
Case Connection :
CATHODE
Clamping Voltage :
26V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reverse Standoff Voltage :
16V