SMP16-M3/84A
Mfr.Part #
SMP16-M3/84A
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-220AA
Description
TVS DIODE 16VWM 28.8VC DO220AA
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Package / Case :
DO-220AA
Power - Peak Pulse :
400W
Unidirectional Channels :
1
Clamping Voltage :
28.8V
Supplier Device Package :
DO-220AA (SMP)
Max Breakdown Voltage :
21.8V
Type :
Zener
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
13.9A
Mounting Type :
Surface Mount
Polarity :
Unidirectional
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
28.8V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Applications :
GENERAL PURPOSE
Base Part Number :
SMP*
Series :
TransZorb®, eSMP®
Peak Pulse Current :
13.9A
Number of Pins :
2
Voltage - Breakdown (Min) :
17.8V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
16V
Max Power Dissipation :
400W
Reverse Standoff Voltage :
16V
Power Line Protection :
No
Breakdown Voltage :
17.8V