SMP13A-M3/85A
Mfr.Part #
SMP13A-M3/85A
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-220AA
Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO220AA
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Number of Pins :
2
Element Configuration :
Single
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Direction :
Unidirectional
Test Current :
1mA
Case Connection :
CATHODE
Applications :
GENERAL PURPOSE
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Diode Element Material :
SILICON
Number of Elements :
1
Terminal Position :
Dual
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Clamping Voltage :
21.5V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pin Count :
2
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
21.5V
Unidirectional Channels :
1
Package / Case :
DO-220AA
Terminal Form :
Flat
Mounting Type :
Surface Mount
Max Surge Current :
18.6A
ECCN Code :
EAR99
Breakdown Voltage :
14.4V
Working Voltage :
13V
Peak Pulse Power :
400W
Published :
Reverse Standoff Voltage :
13V
Number of Terminations :
Type :
Zener
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
TransZorb®, eSMP®
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Factory Lead Time :
10 Weeks
Peak Pulse Current :
18.6A