SMP100MC-160
Mfr.Part #
SMP100MC-160
Description
THYRISTOR 160V 300A DO214AA
Stock
15
In Stock :
15
Max Breakdown Voltage :
160V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
160V
Width :
3.95mm
Base Part Number :
SMP100
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Current - Hold (Ih) :
150mA
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Min Operating Temperature :
-40°C
Length :
4.6mm
Capacitance :
50pF
Hold Current :
150mA
Max Surge Current :
100A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Reverse Standoff Voltage :
144V
Peak Pulse Current :
300A
Number of Functions :
1
Voltage - Breakover :
200V
Breakdown Voltage :
160V
Operating Supply Voltage :
144V
Number of Terminations :
2
Polarity :
Bidirectional
Height :
2.45mm
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Rated DC :
160V