SMM12-12-4B-I38
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMM12-12-4B-I38
Manufacturer
Bel
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
Manufacturer :
Bel
Product Category :
Size / Dimension :
2.24" L x 1.54" W x 1.34" H (57.0mm x 39.0mm x 34.0mm)
Cord Length :
Power (Watts) :
12 W
Input Type :
Multi-Blade (Included)
RoHS :
Details
Maximum Operating Temperature :
+ 40 C
Output Power :
12 W
Region Utilized :
International
Input Voltage :
90 VAC to 264 VAC
No Load Power Consumption :
100mW (Max)
Voltage - Output :
12V
Number of Outputs :
1 Output
Form :
Wall Mount (Class II)
Height :
34 mm
Polarization :
Approvals :
UL
Current - Output (Max) :
1A
Base Product Number :
SMM12
Length :
57 mm
Connector Type :
USB Connector
Product Type :
Wall Mount AC Adapters
Approval Agency :
CE, cULus, FCC, PSE, TUV
Packaging :
Box
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Output Connector :
USB A Receptacle
Product Category :
Wall Mount AC Adapters
Region :
Australia, Europe, North America, United Kingdom
Load Regulation :
Regulated
Efficiency :
Level VI
Width :
39 mm
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC