SMM02070C7500FBP00
Mfr.Part #
SMM02070C7500FBP00
Description
RES SMD 750 OHM 1% 1W MELF
Tolerance :
±1%
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.087Diax0.228L 2.20mmx5.80mm
Resistance :
750Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
Cylindrical
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
1W
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
MELF, 0207
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Military Standard :
Not
Series :
SMM0207
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Published :
9 Weeks
Working Voltage :
350V
Ratings :
AEC-Q200
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Power Rating :
1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Vishay SMM02070C7500FBP00
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, SMM0207 Series, Thin Film, 750Ohm, ±1%, -55°C~155°C