SMM02070C6819FBP00
Mfr.Part #
SMM02070C6819FBP00
Description
RES SMD 68.1 OHM 1% 1W MELF
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
MELF, 0207
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Resistance :
68.1Ohm
Tolerance :
±1%
Working Voltage :
350V
9 Weeks
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Composition :
Thin Film
Construction :
Cylindrical
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Max Power Dissipation :
1W
Size / Dimension :
0.087Diax0.228L 2.20mmx5.80mm