SMM02070C6653FBP00
Mfr.Part #
SMM02070C6653FBP00
Description
RES SMD 665K OHM 1% 1W MELF
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
9 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
JESD-609 Code :
e3
Published :
Construction :
Cylindrical
Contact Plating :
Tin
Power Rating :
1W
Lead Free :
Lead Free
Surface Mount :
yes
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±1%
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Working Voltage :
350V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Radiation Hardening :
No
Resistance :
665kOhm
Size / Dimension :
0.087Diax0.228L 2.20mmx5.80mm
Diameter :
2.2mm
Max Power Dissipation :
1W
Military Standard :
Not
Pbfree Code :
yes
Tape and Reel (TR)
Vishay SMM02070C6653FBP00
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, SMM0207 Series, Thin Film, 665kOhm, ±1%, -55°C~155°C