SMM02070C5609FBP00
Mfr.Part #
SMM02070C5609FBP00
Description
RES 56 OHM 1% 1W MELF 0207
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Working Voltage :
350V
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Max Power Dissipation :
1W
Size / Dimension :
0.087Diax0.228L 2.20mmx5.80mm
Resistance :
56Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Diameter :
2.2mm
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Surface Mount :
yes
ROHS3 Compliant
Power Rating :
1W
Tolerance :
±1%
Radiation Hardening :
No
Published :
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Ratings :
AEC-Q200
Military Standard :
Not
ECCN Code :
EAR99
Vishay SMM02070C5609FBP00
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, SMM0207 Series, Thin Film, 56Ohm, ±1%, -55°C~155°C