SMM02070C5602FBP00
Mfr.Part #
SMM02070C5602FBP00
Description
RES 56K OHM 1% 1W MELF 0207
Resistance :
56kOhms
Power Rating :
1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Width :
2.2mm
Size / Dimension :
0.087Diax0.228L 2.20mmx5.80mm
Tolerance :
±1%
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Series :
SMM0207
Diameter :
2.2mm
Max Operating Temperature :
155°C
Max Power Dissipation :
1W
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
Not
Package / Case :
MELF, 0207
Contact Plating :
Tin
Length :
5.7912mm
Power (Watts) :
1W
Vishay SMM02070C5602FBP00
SMM0207 Series, Thin Film, 56kOhms, 1W, ±1%, -55°C~155°C