SMM02070C4999FBP00
Mfr.Part #
SMM02070C4999FBP00
Description
RES SMD 49.9 OHM 1% 1W MELF
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±1%
Diameter :
2.2mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
49.9Ohm
Working Voltage :
350V
Power Rating :
1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Construction :
Cylindrical
Max Power Dissipation :
1W
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Size / Dimension :
0.087Diax0.228L 2.20mmx5.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
2
Military Standard :
Not
Vishay SMM02070C4999FBP00
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, SMM0207 Series, Thin Film, 49.9Ohm, ±1%, -55°C~155°C