SMM02070C4991FBP00
Mfr.Part #
SMM02070C4991FBP00
Description
RES SMD 4.99K OHM 1% 1W MELF
Size / Dimension :
0.087Diax0.228L 2.20mmx5.80mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
JESD-609 Code :
e3
Mounting Feature :
Surface Mount
Package / Case :
MELF, 0207
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Max Power Dissipation :
1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Published :
Working Voltage :
350V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
9 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Thin Film
Pbfree Code :
yes
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Construction :
Cylindrical
Resistance :
4.99kOhm
Vishay SMM02070C4991FBP00
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, SMM0207 Series, Thin Film, 4.99kOhm, ±1%, -55°C~155°C