SMM02070C3600FBP00
Mfr.Part #
SMM02070C3600FBP00
Description
RES SMD 360 OHM 1% 1W MELF
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Thin Film
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
360Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Working Voltage :
350V
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
1W
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.087Diax0.228L 2.20mmx5.80mm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
Cylindrical
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Vishay SMM02070C3600FBP00
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, SMM0207 Series, Thin Film, 360Ohm, ±1%, -55°C~155°C