SMM02070C3000FBP00
Mfr.Part #
SMM02070C3000FBP00
Description
RES SMD 300 OHM 1% 1W MELF
Size / Dimension :
0.087Diax0.228L 2.20mmx5.80mm
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Diameter :
2.2mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Power Rating :
1W
Resistance :
300Ohm
Construction :
Cylindrical
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Max Power Dissipation :
1W
Composition :
Thin Film
Mounting Feature :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
350V
Tolerance :
±1%
MELF, 0207
Weight :
76.997305mg
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Military Standard :
Not
Vishay SMM02070C3000FBP00
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, SMM0207 Series, Thin Film, 300Ohm, ±1%, -55°C~155°C