SMM02070C2700FBP00
Mfr.Part #
SMM02070C2700FBP00
Description
RES SMD 270 OHM 1% 1W MELF
Chip Resistor - Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Max Power Dissipation :
1W
Size / Dimension :
0.087Diax0.228L 2.20mmx5.80mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Tolerance :
±1%
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
270Ohm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated :
350V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Thin Film
Military Standard :
Not
ECCN Code :
EAR99
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Diameter :
2.2mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Construction :
Cylindrical
Weight :
76.997305mg
Radiation Hardening :
No
Surface Mount :
yes
Power Rating :
1W
Vishay SMM02070C2700FBP00
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, SMM0207 Series, Thin Film, 270Ohm, ±1%, -55°C~155°C