SMM02070C2610FBS00
Mfr.Part #
SMM02070C2610FBS00
Description
RES SMD 261 OHM 1% 1W MELF
Resistance :
261Ohm
Tolerance :
±1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.087Diax0.228L 2.20mmx5.80mm
Construction :
Cylindrical
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Max Power Dissipation :
1W
Composition :
Thin Film
Mounting Feature :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Published :
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Packing Method :
TR, BLISTER, 13 INCH
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Working Voltage :
350V
ECCN Code :
EAR99
Vishay SMM02070C2610FBS00
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, SMM0207 Series, Thin Film, 261Ohm, ±1%, -55°C~155°C